Bike Maraton w Jeleniej Górze – UCI Marathon Series.

Bike Maraton Wisła. Inna twarz Beskidów!
23 maja 2017
UCI Marathon Series – Bike Maraton Jelenia Góra dla Brzózki i Neff .
6 czerwca 2017

Druga przygoda jeleniogórskiej edycji Bike Maratonu z UCI Marathon Series czeka nas już w najbliższą niedzielę. Będzie to znów maraton wyjątkowy – i ze względu na rangę, i ze względu na trasę, i ze względu na emocje czysto sportowe. Spora liczba zagranicznych zawodniczek i zawodników z europejskiego topu plus krajowa czołówka daje pewność, że walka na trasie będzie wyrównana, emocjonująca i godna uwagi. Na liście startowej zawodnicy m.in.  z Niemiec, Danii, Węgier, Belgii, Holandii, Rosji, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii i Czech.

Start wyścigu w niedzielę 4 czerwca z Placu Ratuszowego o godz. 11:00 – będzie więc już od samego początku widowiskowo i uroczyście.

Meta w Parku Paulinum, gdzie dzień wcześniej – w sobotę –  światowa czołówka XCO ścigać się będzie  podczas kolejnego wyścigu Mai Włoszczowskiej – Maja Trophy Race.

Rowerowy weekend w Jeleniej Górze zacznie się więc już w sobotę, a właściwie w piątek, bo przed prestiżowym wyścigiem czekają nas przecież treningi, objazd trasy i weryfikacja zgłoszeń. Biuro zawodów obu imprez znajdować się będzie  w Parku Paulinum. W sobotę czeka nas  też wielka jeleniogórska Parada Rowerów – impreza dla każdego kto utrzyma się w rowerowym siodle.

Trasa  Bike Maratonu wyprowadza zawodników w kierunku Rudaw Janowickich i prowadzi przez najpiękniejsze partie gór, malowniczymi dolinami wzdłuż szumiących potoków, wśród granitowych strzelistych turni, przez świerkowe lasy i zielone górskie polany. Nagromadzenie technicznych i wymagających odcinków jest spore, podobnie jak gwarantowany jest natłok wrażeń estetycznych. Trasa jest po prostu piękna, a przy tym trudna i długa. Oczywiście dystans MINI jest nieco obok głównych trudności wyścigu, tak aby każdy mógł sobie z nim poradzić, ale już MEGA, a zwłaszcza GIGA to konkretna propozycja dla wymagających maratończyków. MINI ma mimo wszystko aż 31 km – ilość w tym przypadku rzadka, a przewyższenie to aż 600 m.

MEGA to już 64 km, a główne trudności czekają w połowie dystansu. Przewyższenie: 1600 m.

Koronny dystans – GIGA – oferuje trasę godną jedynego polskiego reprezentanta w UCI Marathon Series – Bike Maraton Jelenia Góra w wersji GIGA to 87 km i przewyższenie rzędu 2700 m.

Starościńskie Skały, ruiny zamku Bolczów, Skalne Bramy, Skalny Most – te wszystkie wyjątkowe i kojarzone z Rudawami miejsca pojawią się na trasie. Bike Maraton przejedzie u stóp Skalnika, pojedzie przez Strużnicę, Gruszków, Łomnicę i Krogulec. Na horyzoncie pojawią się na pewno Sokoliki i Krzyżna Góra.

Start Bike Maratonu o 11:00 na Placu Ratuszowym, a wraz z polską czołówką, która na pewno tłumnie pojawi się w Jeleniej Górze, startują goście z wielu europejskich krajów.
Meta, co ważne, w Parku Paulinum  – w przepięknej i wyjątkowej scenerii, wśród tłumów kibiców i miłośników kolarstwa górskiego. Jeleniogórska trasa w roku ubiegłym gościła dodatkowo Mistrzostwa Polski XCM. Teraz oprócz międzynarodowej rywalizacji będziemy mieli również kolejną

odsłonę Pucharu Polski.

Zawody zapowiadają się naprawdę wyjątkowo.