Zieleniec

Duszniki zapraszają


Okolice Dusznik-Zdroju to raj dla kolarzy, w tym przede wszystkim tych górskich. Jako punkt wypadowy można potraktować oczywiście samo centrum, ale gdzie już nas potem koła poniosą, pozostaje indywidualną kwestią.
Trasa do schroniska Jagodna i z powrotem, a po drodze wspinaczka do Zieleńca – to tylko jedna z koncepcji.

czytaj więcej …

Duszniki-Zdrój dzięki doskonałej lokalizacji są świetną bazą wypadową dla turystów pieszych czy rowerzystów, w Góry Orlickie, Bystrzyckie oraz Stołowe. To miejsce, które posiada bogatą ofertę atrakcji dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jednakże nie zapomina o osobach pragnących odpocząć w ciszy i spokoju. Ci również znajdą tu coś dla siebie.

Każdy amator aktywnego wypoczynku znajdzie w Dusznikach coś dla siebie. Kilometry szlaków pieszych i rowerowych pozwolą odkryć najciekawsze zakątki regionu. Ponadto aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jest świetnym sposobem na poprawę samopoczucia, a także na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek w naszym organizmie. Będąc w Dusznikach, planując piesze wycieczki tak naprawdę tylko od nas zależy, które pasmo górskie wybierzemy. Każde z nich jest inne, każde ma coś wyjątkowego do zaoferowania, ale to co je łączy, to fakt, że doskonale nadają się na górskie, rodzinne eskapady. W Górach Stołowych mamy możliwość odkrycia pasjonujących form skalnych i wyśmienitych panoram – choćby ze Szczelińca. Góry Orlickie są idealne do dłuższych spacerów, bez większych wymagań jeśli chodzi o zróżnicowanie terenu, a widoki choćby spod Masarykovej Chaty, zapierają dech w piersiach. Góry Bystrzyckie – niesłusznie niedoceniane, klimatyczne i pełne tajemnic. Można tu spacerować zabytkowymi duktami, zwiedzać ruiny zamków, fortów, jaskinie…Paleta pełna atrakcji, które dla wszystkich stoją otworem.

Okolice Dusznik-Zdroju to raj dla kolarzy, w tym przede wszystkim tych górskich. Jako punkt wypadowy można potraktować oczywiście samo centrum, ale gdzie już nas potem koła poniosą, pozostaje indywidualną kwestią. Trasa do schroniska Jagodna i z powrotem, a po drodze wspinaczka do Zieleńca – to tylko jedna z koncepcji. Ale wyruszyć można i w drugą stronę – na przykład w stronę Gór Stołowych. Opcja wypadu do Karłowa przez Łężyce i powrót Kręgielnym Traktem to kolejny pomysł. Ostateczny wybór wycieczki zależy tak naprawdę od na samych, a przede wszystkim od naszej aktualnej formy, oczekiwań co do przejażdżki.

Będąc w Dusznikach-Zdroju obowiązkowo należy odwiedzić Muzeum Papiernictwa, które mieści się z zabytkowym młynie papierniczym. Można tu zwiedzić zarówno wystawę stałą, poświęconą historii papiernictwa, jak i wystawy okresowe, poświęcone sztuce związanej z regionem. Będąc w części zdrojowej warto odwiedzić Teatr Zdrojowy im. F. Chopina, w którym koncertował niegdyś Fryderyk Chopin, a także Pijalnię Wód Mineralnych, gdzie możemy skosztować wodę z tutejszych źródeł.

Stacja Narciarska Zieleniec

Nie można również zapominać o zimowej odsłonie Dusznik. W tym okresie miasto ma równie wiele do zaoferowania. Wszystko za sprawą Stacji Narciarskiej Zieleniec, która jest mekką dla narciarzy zjazdowych, oraz Duszniki Areny, gdzie z kolei pasjonaci „biegówek” znajdą świetnie przygotowane i oświetlone trasy do narciarstwa biegowego.

Duszniki-Zdrój, dzięki swojemu położeniu, spełniają jeszcze jedną bardzo istotną funkcję. Mianowicie są doskonalą bazą wypadową do zwiedzania całej Kotliny Kłodzkiej, która jest jednym z piękniejszych zakątków Dolnego Śląska. Do wyboru mamy nie tylko otaczające Duszniki, masywy górskie, ale i nieco dalej położone – choćby masyw Śnieżnika. Ale okolica to nie tylko góry. To także pasjonująca historia i tajemnice, które czają się tutaj niemal za każdym rogiem. Jak je poznać i gdzie je można znaleźć? Po więcej informacji zapraszamy rzecz jasna do samych Dusznik-Zdroju: www.visitduszniki.pl